Felépítés és működés

A BME Menedzsment Szakkollégium felépítés ügyileg egy projekt alapú mátrix szervezet. Ez valójában annyi takar, hogy kettő tengelyen zajlik a munka. Az egyik tengelyen helyezkednek el a területek a másikon pedig a projektek. Minden egyes tag ezen a mátrixban helyezkedik el valahol, azaz egy területen és egy projekten dologozik legalább.

A másik fontos eleme az MSZK-nak a működése, ami igazán szokatlan a szakkollégiumok körében. Mi egy leadership playground vagyunk, ami annyi jelent, hogy az egész működés arra van kiépítve, hogy bárki kipróbálhassa magát vezetői pozícióban, 4-6 ember élén. Az előbb említett területek és projektek mindegyikének van vezetője, akinek feladata az adott munkakör koordinálása.

Pozíciókról

Az Elnök: Ő a szakkollégiumnak a feje, a jogi személye, felelős minden tevékenységért amit végzünk. Ő a vezetőségnek a vezetője, ezáltal ő koordinálja az egész szervezetet.

Vezetőség: Tagjai a területi vezetőkből és az Elnökből áll. Legfontosabb feladatkörei közé a stratégia tervezése és kialakítása tartozik.

Projekt Management Office (PMO): A nevéből is kitalálható, hogy ez a pozíció a projektek menedzselésével foglalkozik. Ő a területek-vezetőség és a projektek közötti kapocs, ő felel a megfelelő kommunikációért, valamint a projektek gördülékeny haladásáért és felügyeletéért. Ezt a szerepkört általában az Operatív területi vezető szokta betölteni.

Seniorság

Büszkék vagyunk, hogy szervezetünk a közel 40 éves működése során több, mint 750 alumni tagot számlálhat.

Képzési rendszer

A szervezet első pillére a SZAKMAISÁG. Egy lépcsőzetes képzési rendszert építettünk ki,  amely elvégzésével tagjaink az MSZK Diplomát szerezhetik meg szakkollégiumi munkájuk hivatalos elismeréseként. Célja, hogy az MSZK jövőképében meghatározott célokat, azaz a  tagok szakterületének kiváló képviseletéhez szükséges elméleti tudás nyújtását, a vezetői kompetenciák és vezetői gyakorlat megszerzését, valamint a stratégiai és projektszemlélet elsajátítását biztosítani tudja. 

A Szakkollégium az elméleti tudásátadás és gyakorlati tapasztalatszerzés kettősségére épül. Célunk, hogy szakterülettől függetlenül tagjaink a szakmai rendszerünk keretei között kapjanak egy olyan alapcsomagot menedzsment- és vezetéstudomány területén, ami segíti őket abban, hogy saját szakterületüknek kiemelkedő tagjai lehessenek. Mindezt azzal biztosítjuk, hogy miközben a szakmai rendszer egyes kurzusait és tréningjeit végzik tagjaink, részt vesznek a szakkollégium gyakorlati tapasztalatszerzést megcélzó munkájában is, tehát a projektekben vállalhatnak tapasztalataiktól függő mértékű felelősséget (felelősi posztok egy-egy funkcionális területért, vagy projektvezetői posztok) kisebb és nagyobb projektjeinkben egyaránt. 

Képzési rendszerünk egy legalább 4 féléves aktív tagságot feltételez, amelynek 4  különböző típusú eleme van: Alapvető képzések, Készségfejlesztő képzések – Retorika képzés, Asszertív kommunikáció WS -, Ismeretbővítő képzések – Pszichológia WS – és Karrierfejlesztő képzések.

Az Alapvető képzések elvégzése szükséges az MSZK Diploma megszerzéséhez. Ezek a képzések egy meghatározott sorrendben, egymásra épülő tematikával adják át a szükséges, vezetéstudomány egyes területeit érintő elméleti tudásanyagot és szükséges eszköztárat. 

  • Önismereti tréning – MBTI négy dimenziója, a preferencia párok jellemzői, különböző preferenciák közötti konfliktusok jellemzői, a különbözőségek előnnyé fordításának lehetőségei
  • Üzleti Alapozó Ismeretek – versenytárs-, külső/belső környezet elemzés, piacra való belépés, vállalati stratégia alapjai, iparág- és piacelemzés
  • Problémamegoldás és Döntéshozatal – kapcsolódó pszichológiai tényezők (csoportos, szervezeti, társadalmi szinten), döntéshozatali folyamatok, a konfliktusok természete, az eltérő döntések és szabályok mögött meghúzódó kulturális különbözőségek, kockázati megközelítések
  • Célmeghatározás és Időmenedzsment – hosszútávú célok meghatározása, ehhez megfelelő feladat- és időbeosztás meghatározása, időgazdálkodási és feladatrendszerezési módszerek
  • Vezetői Készségfejlesztés – alkalmazott improvizáció, bizalomépítés
  • Stratégiai Menedzsment – szervezeti szintű stratégiai gondolkodás és döntéshozatal alapjainak megismertetése, elméleti áttekintés és elemzési keretek alkalmazása